jak oszczędzać na zakupach

Jak oszczędzać na zakupach?

Kupując mądrze możesz nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale też marnować mniej jedzenia i rozwijać swoje dobre nawyki. Świadomość wydatków na produkty spożywcze, chemię czy ubrania jest też podstawą do planowania budżetu domowego.

Chcę przedstawić Ci kilka zasad, które sam stosuję podczas zakupów. Zachęcam Cię też do podzielenia się swoimi sprawdzonymi sposobami na mądre zakupy. Im więcej dobrych pomysłów, tym lepiej.

Bądź przygotowany!

Podstawowa zasada, to kupuj mądrze. Zawsze na zakupy idź przygotowany(a).

  • Musisz wiedzieć ile średnio wydajesz na takie zakupy: spożywcze, ubrania, chemia. W ten sposób będziesz miał odniesienie. Łatwiej będzie Ci się trzymać budżetu. Możesz też potraktować tą średnią kwotę jako bazę do dalszego oszczędzania. Np. postanawiając sobie, że kolejne zakupy będą tańsze o x zł od średniej.
  • Na zakupy zawsze zabieraj swoją listę zakupów. Pisałem już kilka słów na temat tego jak taką listę przygotować. Możesz o tym przeczytać tutaj.
  • Śledź najnowsze oferty sklepów: gazetki, Internet. Każdego tygodnia sklepy oferuję inne produkty w niższych cenach. Może akurat to czego potrzebujesz jest objęte promocją.
  • Porównuj oferty z różnych sklepów: gazetki, Internet. Jeśli masz kilka sklepów, w których chętnie robisz zakupy, porównaj ceny tych samych produktów w tych sklepach. Możesz wybrać tańszą opcję

Programy lojalnościowe – czy warto?

Większość supermarketów i drogerii oferuje tańsze produkty z kartą lojalnościową. Czasem zniżki są znaczące. Niektóre sklepy oferują dodatkowe bonusy za wydane pieniądze lub staż w programie. Np. Tesco wysyła uczestnikom swojego programu dodatkowe kupony zniżkowe na wybrane produkty lub na całe zakupy. W ten sposób można zyskać dodatkowe 10-100 zł miesięcznie. Dlatego warto zorientować się co oferuje Twój sklep, lub inne markety w sąsiedztwie.

Przy rejestracji w programie lojalnościowym warto podając swoją datę urodzenia. Sklepy często wysyłają bonusy urodzinowe: -50%, -50zł, -100zł, itd.

Wszystko wygląda pięknie, ale kto by nosił tyle kart w portfelu? Wcale nie musisz nosić ich ze sobą. Jest kilka aplikacji mobilnych, dzięki którym możesz mieć wszystkie swoje karty i większość kuponów zniżkowych w telefonie.

Każdy wie, że można oszczędzać na zakupach. A co jeśli mógłbyś jeszcze na tym zarobić? Istnieją programy partnerskie takie jak Payback czy programy kart kredytowych, które oferują dodatkowe bonusy za spełnienie prostych warunków podczas zakupów: płatność kartą lub posiadanie karty lojalnościowej.

Na koniec zachęcam Cię do „testowania” programów lojalnościowych. Jeśli będziesz dostawał za dużo spamu lub po prostu program nie będzie dawał Ci widocznych korzyści, to możesz się po prostu wypisać za pomocą maila. Nic na tym nie tracisz, a możesz sporo zyskać.

Gotówką czy kartą?

Jest to bardzo ciekawy temat. Zdania są również mocno podzielone. Dlatego napiszę pewnie oddzielny artykuł o korzyściach i zagrożeniach płynących z płatności kartą i gotówką 🙂

Ja osobiście widzę same plusy z płacenia kartą. Dlatego, tam gdzie mogę, płacę właśnie w ten sposób. Większość moich kart jest połączona z dodatkowymi bonusami takimi jak cash-back czy dodatkowe punkty lojalnościowe. Dlatego płacąc kartą zyskuję podwójnie.

Z drugiej strony płacąc kartą zazwyczaj wydaje się więcej. Przynajmniej tak mówią badania. Dlatego sam musisz ocenić, która metoda płatności jest dla Ciebie bardziej korzystna.

Poluj na promocje!

Część rzeczy takich jak: chemia, ubrania czy sprzęt AGD możesz kupić w dowolnym dla Ciebie momencie. Dlatego na zakupy wybieraj czas, gdy aktualnie są promocje. Np. wyprzedaże letnie, okres po świętach, promocje noworoczne, Black Friday, … Jak widzisz takich okazji jest sporo. Innym sposobem jest monitorowanie aktualnych promocji i zapotrzebowania na produkty. Przykład? Jeśli jest aktualnie promocja -50% na proszek do prania i widzisz, że w najbliższych tygodniach będziesz musiał go kupić, możesz zrobić to teraz. Takie produkty się nie psują i możesz skorzystać z promocji.

Takie podejście nie sprawdzi się w przypadku zakupów spożywczych, które mają zazwyczaj krótki termin ważności.

Tutaj sprawdzi się regularne monitorowanie ofert sklepów i ich aktualnych promocji. Dużo kuponów zniżkowych możesz znaleźć w Internecie. Jest już sporo stron i blogów z podsumowaniem aktualnych promocji i rabatów. Nie musisz już śledzić ofert wszystkich sklepów oddzielnie.

Zachęcam Cię do szukania promocji, ale uważaj na pułapki w postaci „wielopaków” i gratisów. Często w przeliczeniu ceny na sztukę lub na kilogram zakup jest mniej opłacalny. Zanim się skusisz sprawdź jaka jest faktyczna wartość takiej promocji.

Mała – wielka rada na koniec.

Sprawdzaj paragon po odejściu od kasy! Często, zazwyczaj przez przypadek, jakiś produkt naliczy się podwójnie. Równie często zdarza się, że rabaty, które widzisz przy półkach nie naliczają się przy kasie. Warto sprawdzać czy na paragonie jest dokładnie to co kupiłeś i w takiej cenie jak widziałeś na wystawie.

 

Mam nadzieję, że te proste wskazówki pomogą Ci trochę zaoszczędzić. Przede wszystkim liczę, że od dzisiaj będziesz robić zakupy bardziej świadomie.

Masz inne wartościowe pomysły? Podziel się w komentarzu pod wpisem lub na facebooku.

Facebook
Facebook
Google+
Google+
http://mojdobryplan.pl/oszczedzac-na-zakupach/
YouTube
YouTube
RSS
Follow by Email